• https://www.facebook.com/beytullah.metin.3
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905057735955
  • https://www.twitter.com/beytullah_metin
  • https://www.instagram.com/beytullah_metin
  • https://www.youtube.com/beytullah_metin
Hangi şirket daha avantajlı?
Yeni açacağınız şirket Anonim Şirket mi yoksa Limited Şirket mi olmalı? Artıları eksileri neler?
E Ticaret Muhasebesi
e- Ticaret İşlemlerinin Muhasebesi ve Muhasebe Sisteminin kurulması
Anonim Şirket Kuruluş İşlemleri
Anonim Şirketler de kuruluş işlemleri ve takip edilmesi gereken süreç nasıl olmalı?
Şahıs işletmesi kuruluş işlemleri?
Şahıs işletmesi kuruluş işlemleri ve izlenmesi gereken süreç

BAZI MAL VE HİZMET TESLİMLERİNDE KDV ORANLARINDA DEĞİŞİKLİK YAPILDI

30/03/2022

29 Mart 2022 tarihli ve 31793 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 5359 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile I ve II sayılı listelerde 1 Nisan 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere bazı değişiklikler yapılmıştır.

5359 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile KDV oranlarında bazı değişiklikler yapıldı.1) Konutların net alanının 150 m2'ye kadar olan kısmında KDV oranı %8 olarak belirlendi. Konut net alanının 150 m2'yi aşan kısım için KDV oranı %18’dir.

2) Arsa ve arazi teslimlerinde KDV oranı %8 olarak belirlenmiştir.

3) 16/5/2012 tarihli ve 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında rezerv yapı alanı ve riskli alan olarak belirlenen yerler ile riskli yapıların bulunduğu yerlerde dönüşüm projeleri çerçevesinde yapılan konutların net alanının 150 m2'ye kadar olan kısmı için KDV oranı %1’dir.

4) Herhangi bir sınırlama ve ayrım olmaksızın Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sertifikalandırılan tohumluk ve fidanlar için KDV oranı %1 olarak uygulanacaktır.

5) İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden mükelleflerce %18 KDV oranı uygulanarak sasın alınan araçların tesliminde ve özel matrah uygulanarak yapılan teslimlerde KDV oranı %18 olarak uygulanacaktır.

6) Sabun, şampuan, deterjan, dezenfektanlar, ıslak mendil (sabun, deterjan veya solüsyon emdirilmiş olsun olmasın), tuvalet kağıdı, kağıt havlu, kağıt mendil ve peçete, diş fırçası ve macunu, dış ipliklerinde KDV oranı %8’e indirildi.

7) Yatlar, kotralar, tekneler ve gezinti gemileri için %1 olarak uygulanmakta
olan KDV oranı %18’e çıkarıldı.

8) Birinci sınıf lokanta ruhsatı ya da işletme belgesine sahip olan yerler ile üç yıldız ve üzeri oteller, tatil köyleri ve benzeri tesislerin bünyesindeki lokantalarda uygulanmakta olan KDV oranı %18’den %8’e indirildi.

9) Süt sağma makinalarının yanı sıra sütçülükte kullanılan makina ve cihazlar için de KDV oranı %8 e indirildi.

10) Süt soğutma tankları ile Yumurtaları, meyvaları veya diğer tarım ürünlerini ağırlık veya büyüklüklerine göre ayırmaya veya temizlemeye mahsus makina ve cihazlar için KDV oranı %8’e indirildi.

https://www.turmob.org.tr/ebulten/mevzuatsirkuleri/2022/60-2022.pdf


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın